Elveszett a kedvenced? Mit lehet ilyenkor tenni?
Amennyiben minden elvigyzatossg ellenre elvesztetted kedvenced, srgsen reaglnod kell.
De nem mindegy milyen krlmnyek kztt veszett el a jszg.
Ha kutyastltats kzben egyszercsak eltnt a szemed ell, akkor legjobb, ha nem rohansz haza, hanem megprblod a kvetkezket:
1, J alaposan krlnzel, htha valahol ott kutakodik a bokrok alatt.
2, Akr vilgos van, de mginkbb ha sttedik, hangosan, jl rtheten s hatrozottan hvogasd a nevn (nem kell vlteni, de nyafogni se, a kutyk ltalban nem sketek, a hatrozott, norml hangert jobban halljk mint az emberek). Nem rt, ha a zsebedben van egy spols jtk, erre a hangra biztos reaglni fog.
3, Ha mr rdsttedett, keresd meg a lekzelebbi mkd villanyoszlopot, s llj al. Ha te nem ltod, sem fog. Radsul a kutyk nagy rsze farkasvak, vagyis mr az ers szrkletben sem lt jl. (megelzsknt ajnlott a vilgts nyakrv a kutynak, a flexiprz, amin elveszts nlkl tud "felfedezni", tovbb a gazdinak is valami vilgos ltzk, hogy a kutya is lssa t)
4, Amennyiben biztos vagy benne, hogy nem szaladt el, maradj a szk krnyken, s hivogasd. (megelzsknt ajnlott a kutyaiskolk "behvs" tananyagnak napi tbbszri tismtlse)
5 , Krd meg az arra stl tbbi kutyst, hogy segtsenek keresni. A kutyk knnyen megtalljk egymst, valszn, hogy pr perc mlva jeleznek az jonan rkezettek, s vagy nagy jtk alakul ki, vagy nagy veszekeds. Brmelyik is, tuti megvan az elhagyott jszg. Ha mgsem, akkor amikor tovbbmennek, tvolabb is rbukkanhatnak az elkborolt ebre, s tudni fogjk, hogy te keresed, visszaviszik, vagy visszakldik hozzd. (az udvarias krseket a kutysok szolidaritsbl mindig segtik. Az udvariassg els pontja, hogy ksznjnk nekik, ha tallkozunk, akr megvan a kutynk, akr nincs, akr otthon hagytuk, akr pp stlunk vele)
6, Krhetsz telefonon segtsget, lehvhatod a csald tbbi tagjt, a bartaidat is, segtsenek megkeresni.
7, Semmikppen ne hagyd magra, mert elbb-utbb pnikba esik, s ktsgbeessben kirohanhat a kocsi kz az tra, vagy esetleg vilgg szalad, onnan meg sokkal nehezebb megtallni.
Ha azt lttad, hogy hatalmas sebessggel elszalad, s nem reagl a visszahvsra sem, akkor a kvetkezket teheted:
1, Utna szaladsz, s megprblod nem szem ell tveszteni. Annak az eslye, hogy utolred, szinte a nullval egyenl, hiszen neki 4 lba van, neked meg csak kett, s brmilyen sportos alkat vagy, sosem kelhetsz versenyre vele. Ez fleg a nagyobb kutykra vonatkozik, akik egy-egy 3-4 mteres ugrssal mris nagyon messzire jutnak, s vannak termszetesen a "hossztvfutk" akik akr 40-50 km/h sebessggel kpesek futni hossz perceken bell. (kis matek: a 40 km/h -val szalad kutya 2,5 perc alatt mekkora utat tesz meg egyenes vonal, egyenletes mozgssal, terepakadlyok kikerlse nlkl?)
2, Futs kzben bejithatsz, segtsget krhetsz ms kutysoktl, utcai jrkelktl, biciklisektl, autsoktl, motorosoktl. Ez utbbinl tudnod kell, hogy a motor zajtl esetleg mg nagyobb pnikba eshet. Kiablsodra gyis felfigyelnek, krd meg ket, hogy prbljk meg elkapni.
3, Futs kzben mindenkppen kiabld a nevt, htha megll. Ha ltod, hogy csak szrakozik veled, nyugodtan hajitsd mell (sosem r!) a przt, vagy egy kulcscsomt, ettl kizkken s nagyobb az esly, hogy vgre rd figyel. (sttben a kulcscsom, prz eldobsa nem ajnlott)
4, Ha mr majdnem elrted, ne vetdj r, mert mgjobban megijed s mg tovbb szalad. Inkbb prbld visszacsalogatni. Itt mr nem hat a spols jtk, csak a megnyugtat szavak, esetleg nmi nasifalat.
5, Ha elcspted, ne feledd az alapszablyt: csak a falkavezr bntethet! Sose engedd, hogy ha valaki segtsgkppen elkapta a meneklt, megszidja, vagy esetleg nyakonverje. Ksznd meg a segtsget, de sszeveszs nlkl ragaszkodj ahhoz, hogy a te kutydat neked kell megnevelni. Mindig a gazdnak kell eldnteni, hogy az engedetlensg milyen kvetkezmnyekkel jr. Mrlegelned kell, hogy az engedetlensg htterben mi van. Azrt szaladt el, mert rtrt a felfedezkedv, vagy egyszeren megijedt valamitl? (petrda, durrdefekt, msik kutya). Utbbi esetben nem megszidni, hanem megnyugtatni kell. El kell hinnie, hogy megbzhat benned. Ezek utn a kvetkez idszak feladata a bizalompts kell hogy legyen. (errl msik cikkben olvashatsz). Egybirnt elverni a kutyt nem tl llatbart dolog, fleg nem msok szeme lttra. Ha bntetni akarod, fogd meg a tarkjn lv brt, s rzd meg egyszer-ktszer (ne tbbet!). Ez pp gy hat r, ahogy az anyja rzta klykknt - rteni fogja. Ha mgsem, s visszafog, a nyaknl fogva nyomd a fldre, s nzz a szembe mlyen, amig meg nem adja magt. Mieltt felengeded, mindenkppen tegyl r przt.
Ha egyltaln nem vezet eredmnyre a keress, akkor a kvetkezket kell tenned:
1, Azonnal felhvod a krnykbeli llatbart, vagy llatvd egyesletet, s segtsget krsz. k el fogjk mondani, hogy mit kell tenned. A teefonszmt a tudakoz megadja. (197). Az llatvdk, llatbartok kzs frumon is dolgoznak, ahol egymst tjkoztatjk az elvesztsekrl, megtallsokrl, gy nem kell mind az sszeset felhvnod, elg egyet, de megnyugvsknt megkrdezheted, hogy ugye tjkoztatja a tbbi szervezetet? A hlzat az egsz orszgra kiterjed, ami azrt nagyon j, mert l az ijedt kutyk nagy tvolsgot is kpesek megtenni, fleg ha embersgbl befogjk s hazaviszik mondjuk a vros msik vgre, s ott kezdik keresni a gazdjt.
2, Valsznleg krni fognak egy kpet a kutyusrl, lehetleg olyat, amin nem csak az orra ltszik ki a prnkbl. Szksges adatok: testmret (lehetleg viszonytva (pl kzepesnl nagyobb, az tlagnl zmkebb, hossz lb, stb), szn, szrzet (pl drtszr, hosszszr stb) jelenlegi s termszetes formban (hossz szr, de pp most nyrattuk rvidre), fajta, vagy fajtajelleg (pl. tacskszer), klnleges ismertet jel (pl az egyik fle kajla), a neme, ivartalantott e, letkora, volt e rajta, s milyen nyakrv, van e benne chip azonost (annak kell a szma is). Fontos informci, hogy mikor s hol veszett el. (teht nem az, hogy hov indultatok vele, vagy hogy mi az lland lakcmed, hanem hogy hol lttad utoljra). Mindenkppen adj meg egy lehetleg mobil telefonszmot, ahol megtalls esetn rtesthetnek. Ha munka, vagy suli kzben nem vagy elrhet, akkor krj meg valakit, hogy megaddhasd a szmt neki is.
3, Otthon te is segtheted az llatvdk munkjt. Szinte minden hztartsban van internet, fnykppel illusztrltan az elz pontban lert informcikat krbekldheted a kzssgi oldalakon az ismerseidnek, e-mail-ban a bartaidnak, ismerseidnek. Telefonon is rsegthetsz a keressre, s mg a rdiban is bemondathatod. A helyi tv kpjsgjn is megjelenhet, ha hosszabb ideig nincs meg, akr a helyi jsgba is betetetheted. Ha bncselekmnyt felttelezel (pl elloptk mellled), azonnal hvd fel a rendrsget (107).
4, Mindenkppen kezdj el plaktolni! Kszts akr kzzel rt A/4 mret plaktokat a fbb informcikkal (kutya kinzete, hol, mikor veszett el, telefonszm, KSZNET a lap aljn). Az A/4 formtum azrt j, mert pp akkora, hogy messzirl is szre lehet venni, bven elfr rajta az informci. Ha lehet prbld meg nagyobb betkkel rni, mert a legtbb kutys nem hordja magval az olvasszemvegt. A plaktolsnl figyelj arra, hogy hov ragasztod: buszmegll, vagy hz falra semmikppen, mert megbntetnek rte a kzterletfelgyelk. Vannak villanyoszlopok, fk, de csakis cellux-szal, vagy ragasztszalaggal tedd! (rajzszggel sose!). Olyan helyekre kell plaktot helyezni, ahol sok kutys jr, hiszen odacsapdhatott ms kutykhoz, s ha befogtk biztos viszik stlni is. Erre a clra is nagyon hasznosak a kutyakukk, vagy az nkormnyzat ltal fellltott lakossgi hirdettblk. Be lehet krdezni a krnykbeli kisboltokban, benzinkutaknl (a kutyk valami ismeretlen ok miatt vozndnak az autmoskhoz), zldsgesnl stb.
5, Mindig nzd az e-mail-jeidet, s tartsd bekapcsolva a telefonodat, ha megtalljk a kutyust, elrhet legyl! Ne add fel a keresst, ismerek olyan kutyst, aki 3 hnappal a kutya elvesztse utn tallt r kedvencre.
6. Keresd fel az Illatos ti telephelyet. Sok tallt kutyt visznek be oda, mivel a menhelyek gyakorlatilag puposan telve vannak. 2 heted van r, hogy elhozd onnan, de ha tl korn msz, jelezheted nekik, hogy milyen kutyt keresel, s remlhetleg rtestenek. Ajnlott 1-2 naponta odatelefonlni, mginkbb odamenni, megnzni, hiszen kborls kzben kerlhet olyan llapotba, hogy a mamja se ismerne r. Ne add fel a remnyt, mert a kutyd sem fogja feladni, hogy tged jra megtallhasson!
6, Ha megkerlt a jszg, azonnal menj rte! Rosszul fest mindenki eltt, ha "j majd megyek" vlasszal holnap, holnaputn indulsz el, hiszen tbb tucatnyi ember kzdtt azrt, hogy segtsen neked s kedvencednek. Azt se feledd, hogy a kutya is szeretne mr jra veled lenni.
7. Ne feledkezz meg arrl, hogyha megkerlt a kutyd, kzld a vilggal ezt a tnyt. Flsleges munktl kmled meg az llatbartokat.
8, A hazajuttatnak kln ksznet jr. Az erklcsi elismers ezekben az esetekben sokat jelent, de ha a kutydat a megtall befogadta egy-kt jszakra, orvoshoz vitte, vagy esetleg gondoskodott a srlt llat elltsrl, illik kln hlsnak lenni, s megkrdezni, hogy a kltsgekhez mennyivel kell hozzjrulnod. A legtbben ilyenkor nem fogadnak el pnzt, de lehet egy spontn megtall olyan anyagi helyzetben van, hogy a kutya megmentse rdekben utols fillrjeit ldozta fel. Az orvosi kltsgeket pedig mindenkppen vllalnod kell. Ha egy llatos szervezet, egyeslet, alaptvny segtsgvel jutott haza, nyugodtan ajnld fel nekik add 1 szzalkt. Ksznettel fogjk venni, s hasznostjk hasonl eltnt kutyk megtallshoz.
9, Ha vgre jra nlad van, rlj neki, szeresd, mert neki legalbb akkora trauma, hogy elvesztett tged, mint neked, hogy nem volt veled ebben az idben. Teljesen felesleges sszeszidni, gysem rti mirt teszed, hiszen neki rm, hogy visszajutott hozzd.
|